Współpraca z Politechniką Rzeszowską
Przy współpracy z uczelnią planujemy realizację wielu innowacyjnych projektów z zakresu spawalnictwa, technologii oraz innych prac naukowo-badawczych.
Obopólna współpraca z Politechniką Rzeszowską obejmuje:
- prowadzenie badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych wdrożeniowych, w zakresie optymalizacji istniejących rozwiązań technologicznych i materiałowych, a także nowych technologii,
- realizację projektów badawczych, badawczo-rozwojowych, celowych organizowanych w ramach krajowych i międzynarodowych konkursów,
- wykonanie ekspertyz, analiz, prac projektowo-wdrożeniowych,
- współdziałanie we wzajemnym promowaniu przedsięwzięć i efektów prac w krajowych i zagranicznych środowiskach przemysłowych i naukowo-badawczych.
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to najstarsza i największa uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Została powołana 1 października 1974 r., jednak jej początki sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską. W jubileuszowym dla niej roku 2016, gdy obchodziła swoje 65-lecie, uzyskała status uniwersytetu technicznego.
Politechnika kształci ponad 14 tys. studentów na siedmiu wydziałach. Są to:
- Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury,
- Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa,
- Wydział Chemiczny,
- Wydział Elektrotechniki i Informatyki,
- Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej,
- Wydział Mechaniczno-Technologiczny,
- Wydział Zarządzania.
Od 1976 roku Politechnika Rzeszowska – jako jedyna uczelnia w kraju – prowadzi kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Szkolenie studentów elitarnej specjalności „pilotaż” odbywa się w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce, zgodnie z programem szkolenia zatwierdzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spełniającym wymagania przepisów europejskich.
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza to cieszący się międzynarodowym uznaniem ośrodek badawczy, który współpracuje z szeregiem instytucji w Polsce i na całym świecie. Dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, niejednokrotnie unikatowym na skalę nie tylko kraju, lecz także świata, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych badań na zlecenie przedstawicieli przemysłu.