Spawanie orbitalne TIG – czym jest i jak uzyskać uprawnienia?

Spawanie orbitalne
Spawanie orbitalne TIG - czym jest / jak uzyskać uprawnienia?

Czym charakteryzuje się spawanie orbitalne?

Spawanie orbitalne opiera się na poprowadzeniu łuku spawalniczego wkoło danego elementu poddanego spawaniu. W głównej mierze posiada zastosowanie w spawaniu rur.

Wyróżnia się wysoką jakością spawanych złączy. Gdy dana konstrukcja wymaga wysokiej precyzji wykonania, stosuje się spawanie orbitalne, które w tym przypadku jest najlepszym wyborem.

Spawanie orbitalne TIG to rodzaj spawania, w którym elektroda jest używana jako elektroda spawalnicza, a gaz obojętny, taki jak argon, jest używany jako osłona gazowa.

Najczęściej metoda ta znajduje zastosowanie w spawaniu rur, ponieważ pozwala na zachowanie precyzji i esetyki. W przeciwieństwie do tradycyjnego spawania TIG, spawanie orbitalne wykorzystuje specjalny mechanizm, który automatycznie obraca elektrodę, co pozwala na równomierne topienie i zwiększa jakość spawu.

Gdzie wykorzystuje się metody spawania TIG?

Spawanie orbitalne TIG wykorzystywane jest w takich dziedzinach jak przemysł motoryzacyjny, chemiczny, petrochemiczny, czy energetyczny. Ponadto metody spawania TIG  stosowane są w medycynie oraz w budownictwie okrętowym. Precyzyjność metody pozwala na spawanie rur zarówno o małych średnicach jak również skomplikowanych kształtach. Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość i estetykę spawu znajduje swoje zastosowanie w stali nierdzewnej oraz stopów metali.

Przykładowa fotorelacja ze szkolenia orbitalnego TIG w Certyfikowanym Ośrodku Szkoleniowym CERTO w Rzeszowie

Spawanie metodą TIG - jak uzyskać kwalifikacje?

W celu uzyskania kwalifikacji w zakresie wiedzy i obsługi urządzenia do spawania orbitalnego TIG należy przejść odpowiednio certyfikowane szkolenie.

Kurs spawania orbitalnego TIG obejmuje odpowiedni zakres tematyczno-wykładowy, w którym trener przedstawi teoretyczny aspekt danej metody i sposobu spawania.
Kolejny etap to szkolenie praktyczne, gdzie kursanci mogą w rzeczywistości wykonać spaw oraz ustawić i dobrać parametry urządzenia, tak aby poprawnie wykonać spoinę.

Szkolenie spawania metodą TIG obejmuje zazwyczaj dwa dni szkoleniowe, gdzie pierwszy obejmuje zakres teoretyczny – drugi zaś praktyczny.

W celu zapoznania się ze szczegółową ofertą kursów w wybranych metodach spawania zapraszamy do naszego działu – szkolenia spawalnicze.

Zapisz się na szkolenie

Jakie korzyści niesie ze sobą szkolenie?

  • uzyskanie nowych kwalifikacji oraz pracy przynoszącej korzyści,
  • zwiększenie kwalifikacji spawaczy, a także operatorów,
  • zdobycie nowych uprawnień przez pracowników,
  • powiększenie oferty świadczonych usług,
  • wzmocnienie bezpieczeństwa przeprowadzanych prac spawalniczych.

Co otrzymuje kursant w ramach szkolenia?

  • świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora urządzeń spawalniczych,
  • zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Ważne: tłumaczymy zaświadczenia na dowolny język europejski,
  • konsultacje ze specjalistami,
  • materiały szkoleniowe.

Certyfikat kwalifikacji

Zgodnie ze standardami uwzględnionymi w normie PN-EN SO 14732 (Personel spawalniczy — Egzaminowanie operatorów urządzeń spawalniczych dla zmechanizowanego spawania oraz nastawiaczy dla zmechanizowanego i automatycznego zgrzewania metali) w ośrodku szkoleniowym Certo prowadzimy kurs operatora spawania orbitalnego oraz egzaminy dla operatorów.

Szkolenie kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym oraz wydaniem Świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora wydanym przez akredytowaną jednostkę certyfikującą TÜV, którego ważność wynosi 3 lata.

Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora upoważnia do obsługi urządzeń przeznaczonych do spawania orbitalnego nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Europy. 

Uzyskanie certyfikatu jednostki certyfikującej TÜV jest doceniane na całym świecie jako obiektywne potwierdzenie zdobytych kompetencji.

Zobacz nasze szkolenia w tym zakresie


BAZA WIEDZY

Odwiedź naszą encyklopedię wiedzy
PODSTAWY KONSTRUKCJI MASZYN

PKM.EDU.PL