
Czym charakteryzuje się spawanie orbitalne?
Spawanie orbitalne opiera się na poprowadzeniu łuku spawalniczego wkoło danego elementu poddanego spawaniu. W głównej mierze posiada zastosowanie w spawaniu rur.
Wyróżnia się wysoką jakością spawanych złączy. Gdy dana konstrukcja wymaga wysokiej precyzji wykonania, stosuje się spawanie orbitalne, które w tym przypadku jest najlepszym wyborem.
Spawanie orbitalne TIG to rodzaj spawania, w którym elektroda jest używana jako elektroda spawalnicza, a gaz obojętny, taki jak argon, jest używany jako osłona gazowa.
Najczęściej metoda ta znajduje zastosowanie w spawaniu rur, ponieważ pozwala na zachowanie precyzji i esetyki. W przeciwieństwie do tradycyjnego spawania TIG, spawanie orbitalne wykorzystuje specjalny mechanizm, który automatycznie obraca elektrodę, co pozwala na równomierne topienie i zwiększa jakość spawu.
Gdzie wykorzystuje się metody spawania TIG?
Spawanie orbitalne TIG wykorzystywane jest w takich dziedzinach jak przemysł motoryzacyjny, chemiczny, petrochemiczny, czy energetyczny. Ponadto metody spawania TIG stosowane są w medycynie oraz w budownictwie okrętowym. Precyzyjność metody pozwala na spawanie rur zarówno o małych średnicach jak również skomplikowanych kształtach. Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość i estetykę spawu znajduje swoje zastosowanie w stali nierdzewnej oraz stopów metali.
Przykładowa fotorelacja ze szkolenia orbitalnego TIG w Certyfikowanym Ośrodku Szkoleniowym CERTO w Rzeszowie
Spawanie metodą TIG - jak uzyskać kwalifikacje?
W celu uzyskania kwalifikacji w zakresie wiedzy i obsługi urządzenia do spawania orbitalnego TIG należy przejść odpowiednio certyfikowane szkolenie.
Kurs spawania orbitalnego TIG obejmuje odpowiedni zakres tematyczno-wykładowy, w którym trener przedstawi teoretyczny aspekt danej metody i sposobu spawania.
Kolejny etap to szkolenie praktyczne, gdzie kursanci mogą w rzeczywistości wykonać spaw oraz ustawić i dobrać parametry urządzenia, tak aby poprawnie wykonać spoinę.
Szkolenie spawania metodą TIG obejmuje zazwyczaj dwa dni szkoleniowe, gdzie pierwszy obejmuje zakres teoretyczny – drugi zaś praktyczny.
W celu zapoznania się ze szczegółową ofertą kursów w wybranych metodach spawania zapraszamy do naszego działu – szkolenia spawalnicze.
Jakie korzyści niesie ze sobą szkolenie?
- uzyskanie nowych kwalifikacji oraz pracy przynoszącej korzyści,
- zwiększenie kwalifikacji spawaczy, a także operatorów,
- zdobycie nowych uprawnień przez pracowników,
- powiększenie oferty świadczonych usług,
- wzmocnienie bezpieczeństwa przeprowadzanych prac spawalniczych.
Co otrzymuje kursant w ramach szkolenia?
- świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora urządzeń spawalniczych,
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych. Ważne: tłumaczymy zaświadczenia na dowolny język europejski,
- konsultacje ze specjalistami,
- materiały szkoleniowe.
Certyfikat kwalifikacji
Zgodnie ze standardami uwzględnionymi w normie PN-EN SO 14732 (Personel spawalniczy — Egzaminowanie operatorów urządzeń spawalniczych dla zmechanizowanego spawania oraz nastawiaczy dla zmechanizowanego i automatycznego zgrzewania metali) w ośrodku szkoleniowym Certo prowadzimy kurs operatora spawania orbitalnego oraz egzaminy dla operatorów.
Szkolenie kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym oraz wydaniem Świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora wydanym przez akredytowaną jednostkę certyfikującą TÜV, którego ważność wynosi 3 lata.
Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Operatora upoważnia do obsługi urządzeń przeznaczonych do spawania orbitalnego nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach Europy.
Uzyskanie certyfikatu jednostki certyfikującej TÜV jest doceniane na całym świecie jako obiektywne potwierdzenie zdobytych kompetencji.