Certyfikat szkolenia SCC / VCA dla osób pracujących za granicą

Co warto wiedzieć o szkoleniu VCA?
Co warto wiedzieć o szkoleniu VCA?

Spis treści:

 1. Czym jest uprawnienie SCC/VCA?
 2. Kto może uzyskać uprawnienia SCC/VCA?
 3. W jakich krajach uznawane są certyfikaty bezpieczeństwa SCC/VCA?
 4. Ile ważny jest certyfikat SCC/VCA?

Podstawowe informacje o certyfikacie bezpieczeństwa SCC/VCA?

Kup szkolenie teraz

1. Czym jest uprawnienie SCC/VCA?

Certyfikat SCC/VCA jest systemem zarządzania bezpieczeństwem, przeznaczonym dla zarówno kierowników, menedżerów oraz osób prowadzących własną firmę (certyfikat SCC 017 / VCA BASIC)  jak i pracowników liniowych (certyfikat SCC 018/VCA VOL).

Nazwa VCA pochodzi z języka holenderskiego VGMChecklijst Aannernersco oznacza Lista kontrolnVGdla podwykonaww” gdzie V (veiligheid) – bezpieczeństwoG (gezondheid) – zdrowieM (milieu) – środowisko.

Nazwa SCC pochodzi z języka angielskiego SHEChecklist Contractors i ma analogiczne znaczenie jak holenderskie VGM.

SCC i VCA na mocy umowy z 2013 roku stworzonej przez obie organizacje jest traktowane jako szkolenie równoważne. Od tegczasu używa się skrótu SCC/VCA. Zatem posiadanie uprawnień SCC jest tożsame z posiadaniem uprawnień VCA i na odwrót.

Certyfikat VCA/SCC zapewnia przeszkolenie pracodawcy oraz pracownika zgodnego z zasadami Prawa Pracy w poniższych branżach technicznych:

 • montażowej,
 • spawalniczej,
 • elektrycznej,
 • petrochemicznej,
 • budowlanej,
 • przemysłu ciężkiego.

2. Kto może uzyskać uprawnienia SCC/VCA?

Osoba ubiegająca się o o otrzymanie certyfikatu bezpieczeństwa SCC/VCA powinna spełniać następujące warunki:

 • mieć ukończone 18 lat
 • posiadać minimum podstawowe wykształcenie

3. W jakich krajach uznawane są certyfikaty bezpieczeństwa SCC/VCA?

Certyfikat bezpieczeństwa SCC / VCA przeznaczony jest dla osób pracujących bądź wyjeżdżających do pracy do Niemiec, Anglii, Holandii, Belgii, Luksemburgu.  Certyfikat honorowany jest we wszystkich krajach i firmach gdzie wdrożona jest norma SCC lub VCA.

4. Ile ważny jest certyfikat SCC/VCA?

Obecnie certyfikat SCC / VCA zachowuje ważność przez okres 10 lat.

UWAGA, ZMIANY WAŻNOŚCI CERTYFIKATÓW!

Certyfikaty personelu SGU zgodnie z SCC 2011 Doc. 016, 017 lub 018 nie będą już uznawane od 1 listopada 2026 r. dla certyfikatów zgodnie z SCC-VAZ 2021 lub przez operatorów instalacji, nawet jeśli ważność certyfikatu jeszcze nie wygasła. 

Wszyscy pracownicy firmy, których to dotyczy, muszą zostać przekwalifikowani najpóźniej do 30 października 2026 r. zgodnie z nowymi zasadami SCC-VCA dla certyfikatów personelu SGU zgodnie z DOK 016 / 017 / 018.

5. W jaki sposób uzyskać certyfikat SCC / VCA w firmie CERTO?

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo dokonać zakupu szkolenia z zakresu SCC / VCA i uzyskać odpowiedni certyfikat.

W jaki sposób dokonać zakupu i co Państwo otrzymują w ramach szkolenia?

 1. Zakupu szkolenia Online mogą Państwo dokonać na naszej stronie produktowej klikając TUTAJ lub wklejając link do swojej przeglądarki internetowej: https://certo.pl/szkolenia/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/certyfikat-bezpieczenstwa-scc-vca/
 2. Następnie należy kliknąć “Kup teraz“, aby przejść do strony koszyka zakupowego, gdzie potem klikamy “Realizuj zamówienie“.
 3. Kolejny krok to uzupełnienie formularza zamówienia swoimi danymi osobowymi, danymi do faktury, wybór metody płatności.
 4. Po zakupie i opłaceniu zamówienia otrzymują Państwo dostęp do platformy szkoleniowej i wykupionego szkolenia SCC/VCA, który znajduje się w zakładce “Moje szkolenia“.
 5. W ramach szkolenia otrzymują Państwo nieograniczony dostęp do materiałów szkoleniowych, natomiast po zapoznaniu się z nimi należy wypełnić test, który pozwala na wydanie uprawnień.
 6. Przed przystąpieniem do testu należy także uzupełnić formularz danych, na które zostaną wydane uprawnienia (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres korespondencyjny oraz zdjęcie).

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

6. Przejdź do zakupu szkolenia

Zobacz nasze szkolenia w tym zakresie


BAZA WIEDZY

Odwiedź naszą encyklopedię wiedzy
PODSTAWY KONSTRUKCJI MASZYN

PKM.EDU.PL